İNGİLİZCE ÖĞRENMENİN AKILLI YOLU
Hüseyin Meral
Mustafa hocam Bodrum’dan selamlar, Bundan 23 yıl önce Bodrum’a geldiğimizde şunu öğrendik ‘ İngilizcen yoksa ticarette yapamazsın' Sen biz Gümbet esnaflarına ön ayak oldun, hiç bir beklentin olmadan bizlere İngilizce öğretmeye kalktın. Şu anda hala Bodrum daysak senin bize verdiğin İngilizce sayesindedir. Senden Allah razı olsun. İstanbul’daki çalışmalarını duydum. İnşaAllah orada da başarılı olursun. Bodrum’dan selam ve saygılarla.


Mehmet Keleş İngilizce Öğretmeni
Merhaba, Ben bir İngilizce öğretmeni olarak İngilizce’yi çok zor öğrendim ve tam olarak, tamamdır ben artık bu işi öğrendim diyebilmem on iki senemi aldı.

Evet doğru okudunuz, tam on iki yıl! ve üniversiteden mezun olduğumda ciddi şüphelerim vardı. Bu on iki yılda öğrenebildiğimi insanlara nasıl öğreteceğim ? diye.

Hatta bu korku yüzünden birkaç yıl öğretmenlikten dahi uzak durdum. Sonra, neyse kervan yolda düzelir diyerek işe soyundum ve özel bir dil okulu açtım.

Piyasadaki mevcut İngilizce setlerinden birer adet alıp masaya koyduk, toplam beş yabancı ve yerli öğretmenle elemeye başladık. Seçtiğimiz kitapla bir buçuk sene çaba harcamamıza rağmen başaralı olamadık.

Bir gün, kapımızı çalıp adının Mustafa Ünal Uçar olduğunu ve yıllardır bizimle aynı sorunu yaşadığını söyleyen şahıs, bu sorunu ancak kendi proğramını yazarak çözebildiğini söyledi. Önceleri kendisinin bir megaloman olduğunu düşündük.

Öyle ya bunca yıldır, kimsenin yap(a)madığını nasıl olurda bir kişi yapabilirdi.

Ama sistemi test etmeye başlayınca gördük ki biz yıllarca bozuk bir traktörle tarla sürmeye çalışıyormuşuz. Bu sistem ile eğer İngilizce’ye harcadığım 12 seneden önce tanışmış olsaydım, şu anda eminim daha fazla dil konuşan bir insan olurdum.

Teşekkürler sayın hocam, yıllarca uğraşıp ülkenin kanayan yarasını pansuman ettiğin için! Bize böyle bir çalışmayı armağan edip, elimizdeki bozuk traktörleri alıp, yerine yenisini verdiğin için ve bundan böyle dil öğrenmek isteyenleri senelerce uğraşmaktan kurtardığın için ...


Ece Menteşoğlu
İngilizce öğrenmenin bir yetenek işi olduğunu ve bu yeteneğin bende olmadığını düşünürken hiç de öyle olmadığını gördüm.

Eğitim hayatım boyunca gördüğüm ingilizce eğitimi beni bu düşünceye itmişti ama mustafa hocadan aldığım dersler sayesinde ingilizce benim için sıkıntı olmaktan çıkıp eğlence haline geldi, artık benim için ingilizce yabancı dil olarak değil ikinci dil olarak hayatıma girmiş oldu.

Bunların yanısıra ingilizce ile ilgili sınavlara girdiğimde yapamam dediğim soruları yapmak, hatta o sınavlardan başarılar elde etmek ingilizce ile ilgili daha fazla şeyler yapabiliceğimi gösterdi. Bunların hepsi ezberle ve sıkıcı yöntemlerle değil ingilizceyi ikinci dil olarak görmek ve ingilizce öğrenmenin aslında zevkli ve kolay olduğunu anlamakla oldu. Teşekkürler Mustafa Ünal Uçar...